Artykuły sponsorowaneDom i ogródInwestycje

Rusztowania elewacyjne – konstrukcje niezbędne na niemal każdej budowie

Kluczową rolę przy pracach budowlanych prowadzonych na wysokościach odgrywają rusztowania elewacyjne. Umożliwiają one bowiem pracownikom swobodne przemieszczanie się zarówno na długości, jak i szerokości danego obiektu. Poza tym mogą służyć do utrzymywania sprzętów wykorzystywanych w trakcie poszczególnych czynności. Przy wyborze omawianych konstrukcji trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał wykonania oraz sposób montażu. Jeśli interesuje nas wysokiej jakości rusztowanie elewacyjne Kraków to miasto, gdzie funkcjonuje kilka firm posiadających je w swojej ofercie.

Podstawowe zasady dotyczące stawiania

Rusztowania elewacyjne to tymczasowe konstrukcje wykonywane najczęściej z profili stalowych (ewentualnie aluminiowych) oraz podestów drewnianych. Muszą być zawsze ustawione na idealnie ustabilizowanym i wyprofilowanym podłożu, koniecznie ze spadkiem pozwalającym na bezproblemowy odpływ wód opadowych. Zaleca się, aby liczba stężeń, czyli elementów pionowych i podłużnych o działaniu wzmacniającym wynosiła minimum dwa na każdą pojedynczą kondygnację. Do montażu rusztowań należy wykorzystywać specjalne łączniki kotwiące (długie i krótkie), śruby o średnicy 12 mm (najlepiej wersje w uchem), a także kołki rozprężne do 14 mm. Warto też zastosować dodatkowe zabezpieczenia w postaci balustrad ochronnych składających się z desek krawężnikowych i poręczy metalowych.

Główne rodzaje rusztowań elewacyjnych

Podstawowym rodzajem omawianych rusztowań są wersje wolnostojące modułowe, czyli stworzone z elementów połączonych ze sobą w konkretnych, stałych punktach (rozmieszczonych w odstępie co pół metra). Wykorzystuje się je przede wszystkim przy pracach konserwacyjnych i montażu scen oraz trybun. Popularne są ponadto wersje stojakowe, które charakteryzują się segmentami opartymi na podporach i usztywnieniem leżnikowym (ukośno-poziomym). Oto pozostałe rodzaje:

  • kolumnowe (in. warszawskie) – stosunkowo niskie, sprawdzają się głównie przy ocieplaniu domów jednorodzinnych
  • kozłowe – z dwiema specyficznymi podporami przestrzennymi i pomostem
  • ramowe – dają możliwość łatwej zmiany pomostów na szersze bądź węższe
  • wspornikowe – połączone ściśle z budynkiem
  • ruchowe – z kółkami wyposażonymi w hamulce