Artykuły sponsorowaneDom i ogród

Wózek paletowy ręczny – sprzęt do transportu towaru o szerokim zastosowaniu

Wózek paletowy ręczny, najkrócej mówiąc, służy do przeładunku. Pozwala on na łatwe transportowanie towarów na niewielkie odległości. Siłą napędową wózka paletowego ręcznego jest praca mięśni. Wózek jest ekologiczny, nie wymaga zużywania energii elektrycznej, nie emituje też spalin. Wózki paletowe bardzo często wykorzystywane są do załadunku towaru. Często się je spotyka w magazynach, hurtowniach i halach przemysłowych.

Konstrukcja wózka

Wózek paletowy ręczny znany jest od dawna, jednak na przestrzeni kilkudziesięciu lat jego konstrukcja uległa modyfikacji, został ulepszony i stał się bardziej funkcjonalny, łatwiejszy w obsłudze, mimo zaawansowanej technologii. Znanych jest kilka rodzajów wózków paletowych. Standardowe wózki posiadają ładowność do kilku ton. Wyposażone są w krótkie lub długie widły. Znane są również wózki nożycowe, z wagą lub też z drukarką. W ofercie producenta znajdują się również wózki elektryczne, które lekko unoszą ładunek. Zasilane są wydajnymi akumulatorami AGM lub Li-Ion. Klienci mają też do wyboru specjalne wózki paletowe, łatwo i szybko uruchomiane. Posiadają one szeroki rozstaw wideł. Nowoczesne wózki paletowe ręczne są wykonane ze stali nierdzewnej. Wyposażone są w hamulec bębnowy.

Wózki paletowe a podnośnikowe

Wózek paletowy ręczny znany jest też pod potoczną nazwą paleciaka. Określenie to nawiązuje do palet, które służą do przemieszczania ładunku, który można unosić na wysokość ok. 20 cm. Według polskich norm, wózki tego rodzaju określa się mianem wózków paletowych unoszących. Błędne jest nazywanie ich wózkami podnośnikowymi. Te ostatnie mają możliwość unoszenia ładunków na większą wysokość.

Parametry techniczne wózka

Cechą wyróżniającą wózki paletowe ręczne jest udźwig, dochodzący do 2.5 tony, a nawet 3 ton. Obok udźwigu, kolejną cechą odróżniającą jeden rodzaj wózka od drugiego jest szerokość oraz długość wideł. Wózki paletowe ręczne posiadają też różne koła i rolki. Zazwyczaj długość wideł waha się od 80 cm do półtora metra. Wózki paletowe ręczne z mniejszym rozstawem są bardziej zwrotne. Standardowy rozstaw to ok. 52-55 cm. Wysokość wideł może być mniejsza – ok. 8-9 cm albo większa – ok. 20 cm. Na końcu wideł montuje się pojedyncze albo podwójne rolki. Bieżnie kół sterujących wykonane są z nylonu lub z gumy, lub też z poliuretanu. Producenci dostarczają na rynek wózki z kołami i rolkami, posiadającymi różną średnicę.

Zastosowanie wózków paletowych ręcznych

Wózki paletowe najczęściej można spotkać w halach przemysłowych, hurtowniach, magazynach, hipermarketach oraz mniejszych sklepach z materiałami budowlanymi lub innymi. Wykorzystuje się je także w sklepach z artykułami spożywczymi. Wózkiem paletowym ręcznym łatwo rozwozi się towar po sklepie, pomiędzy półkami i regałami. Wózki są nieduże, zwrotne, można nimi wjechać w miejsca mniej dostępne dla większych pojazdów towarowych. Wózki tego rodzaju mogą być obsługiwane przez każdego, nie wymagają skomplikowanych umiejętności obsługi.