Artykuły sponsorowaneDom i ogródNieruchomościTechnologie

Jesteś zainteresowany postawieniem domu ekologicznego?

Dom ekologiczny nie wiąże się tylko z nowoczesną instalacją pompy cieplnej, rekuperacją, czy kolektory słoneczne. To także dom wybudowany zgodnie z naturą, wykorzystujący lokalnie dostępne materiały.

Budowa i użytkowanie domów jednorodzinnych pochłania dużą ilość energii, dlatego coraz bardziej popularne oraz zachęcane jest stawianie domów ekologicznych. Podczas budowy takiego projektu istnieje możliwość ubiegania się o bezzwrotne dofinansowanie.

Dzięki takim dofinansowaniom powstaje w Polsce coraz więcej domów:

  • energooszczędnych, w których zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji nie przekracza 50 kWh/m² rocznie, a współczynnik przenikania ciepła okien wynosi 1,3-1,0 W/m² × K,
  • pasywnych, w których zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji nie przekracza 15 kWh/m² rocznie, a współczynnik przenikania ciepła okien wynosi maksymalnie 0,8 W/m² × K.

Budynek musi spełniać odpowiednie warunki oraz rozplanowanie wszelkich elementów. Domy ekologiczne posiadają nieskomplikowaną konstrukcję w celu uniknięcia utraty ciepła, które traci się za pomocą przegrody i narożniki pomiędzy ścianami i dachem. Z tego samego powodu tarasy przy takich domach są budowane na oddzielnych konstrukcjach, aby nie ochłodziły ścian budynku. Kształt dachu także ma wpływ na wzrost emisji cieplnej budowli. Dlatego przeważnie spotyka się projekty dwuspadowe lub jednospadowe, a ostatnimi czasy nawet płaskie, co wpływa na mniejszą ilość łączeń pomiędzy konstrukcją.

Dużym wpływem na oszczędzanie energii jest rozkład pomieszczeń. Przyjęło się, że salon oraz sypialnie powinny znajdować się w południowej części domu, a kuchnia od północnej, ze względu na otrzymywaną ilość światła. Dobrze jest również zamontować duże przeszklenia, aby do domu wpadało jak najwięcej światła słonecznego.

Sprawdź: Domy Bydgoszcz

Nowoczesna technologia także pozwala być bardziej ekologicznym. Dlatego warto w nie zainwestować.. Kolektory słoneczne pozwalają na pobieranie energii słonecznej i przekształcenie jej na energię elektryczną oraz ciepło konieczne do podgrzewania wody i  budynku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie na okres letni. Natomiast rozwiązaniem całorocznym jest pompa cieplna, która pobiera energię cieplną z ziemi lub wód powierzchniowych.

Nawet pomimo znajomości zasad budowy domów ekologicznych, ciężko jest samemu sprostać zadaniu jego zaprojektowania. Dlatego na ratunek przychodzą nam gotowe projekty budowlane, o których kompletności zatroszczyli się architekci i specjaliści.