Wpływ muzyki na zdrowie

0
364

Wpływem muzyki na zdrowie człowieka zajmuje się muzykoterapia. Jest to dziedzina stosunkowo młoda w sensie istnienia na gruncie naukowym, jednak wpływ muzyki na funkcjonowanie człowieka był obecny od początków ludzkości. Istnieje coraz więcej obszarów zastosowania muzykoterapii, jako że dziedzina ta rozwija się zarówno na gruncie działań praktycznych, jak i badań naukowych.

Obecnie stosowana jest jako forma terapii wspierającej w zaburzeniach neurologicznych, psychosomatycznych w psychiatrii, rehabilitacji oraz położnictwie. Muzykoterapeuci najczęściej dzielą muzykę stosowaną w terapii na aktywizującą i relaksacyjną. Te dwa rodzaje muzyki mają odmienne cele i zastosowanie. Wydaje się więc być istotne, ażeby wiedzieć jaki rodzaj muzyki może być użyty w terapii różnych schorzeń.

Zastosowanie muzyki w działaniach o charakterze terapeutycznym posiada już wieloletnią tradycję. Dziedziną zajmującą się leczniczym oddziaływaniem muzyki na człowieka jest muzykoterapia. Często uznaje się ją za jedną z form arteterapii bądź kulturoterapii. Jako dziedzina naukowa jest stosunkowo młoda, jednak wpływ muzyki na funkcjonowanie człowieka był obecny od początków ludzkości. Leczniczemu stosowaniu muzyki na przestrzeni wieków poświęcono wiele prac, jednak za istotne należy uznać, że opracowania te opisują stosowanie muzyki już przez ludy pierwotne oraz kultury starożytne. Istnieją różne szkoły muzykoterapii, jak i odmienne nurty. Przez to więc, że istnieją różne podejścia do tej właśnie formy terapeutycznej, również i założenia dotyczące oddziaływania muzyki są bardzo odmienne . Dodatkowo muzykoterapia leży na pograniczu wielu nauk: medycyny, muzyki, psychologii, pedagogiki, socjologii, muzykologii, itd., przez co również źródła założeń teoretycznych muzykoterapii są liczne i różnorodne.

Pokaż więcej powiązanych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Zdrowie
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Domki letniskowe i całoroczne – z czego budować?

Wychodząc poza konwencjonalne projekty warto pomyśleć o stworzeniu nowoczesnego domu. Jedn…