Styl Vintage to styl szczególny – zarówno w modzie jak i w urządzaniu wnętrz. Polega na zaczerpnięciu pomysłów, jak i przedmiotów z innych epok. Wbrew pozorom, w vintage nie lubują się osoby starszego pokolenia. Coraz częściej po „starocie” sięgają ludzie młodzi, świadomi swojej tożsamości. Na co postawić w stylu vintage? Łączyć retro z nowoczesnością czy skupić się na samych „starociach” lub postarzaniu?

Popularne elementy w stylu vintage

„Postarzona” podłoga – podłogi w ogóle są ważnym elementem wykończenia wnętrz. To one nadają przestrzeni i charakteru wnętrzom. Postarzona podłoga drewniana jest jednym z tych elementów vintage, które swobodnie można łączyć z innymi stylami, np. stylem nowoczesnym. Podłogę w stylu retro uzyskuje się z pomocą tzw. szczotkowania. Jest to nic innego jak „niszczenie” podłogi, tworzeniu w niej małych zarysowań i wgłębień. Szczotkowanie może być fabryczne lub ręczne. Wyszczotkowana podłoga ma swój niepowtarzalny styl i charakter.

Meble – to chyba najważniejszy element stylu vintage. Najlepiej, gdy meble są stare, ale niekoniecznie muszą to być antyki. Zabawnie zaaranżowana, znienawidzona przez wielu PRL-owska meblościanka także może być vintage. Charakteru retro dodadzą też meble: stare kanapy i fotele, obłożoną staroświeckim aksamitem lub kredens, który stał w mieszkaniu niejednej z naszych babć.

Dodatki – kolejny istotny element stylu vintage. Dodatki retro dodają pomieszczeniu tej „duszy” o którą chodzi wszystkim miłośnikom tego stylu. Może to być cokolwiek: lampa, zegar, zastawa stołowa, wazon, „szkło” w meblościance, zdjęcie przedstawiające ślub dziadków, stara maszyna do szycia, płyty do adaptera lub sam adapter. Wszystko zależy od naszej inwencji i od tego, co uda nam się znaleźć na babcinych strychach.

 • Zasady projektowania wnętrza według Feng Shui

  Co raz częściej projektując mieszkanie stosujemy się do wytycznych Feng Shui. Mam tu na my…
Pokaż więcej powiązanych artykułów
 • Samotne rejsy na dłuższych trasach

  Raz na jakiś czas w mediach można usłyszeć, iż kolejny śmiałek podjął wyzwanie by przebyć …
 • Zazdrośni galernicy

  Dzieła sztuki, choć mają swoją bieżącą cenę, są ponadczasową formą inwestycji. 0 ich warto…
 • Liczy się wnętrze – kominki gazowe

  Możliwości obudowy paleniska gazowego są tak samo liczne, jak palenisk tradycyjnych. Może …
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Mieszkanie
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Samotne rejsy na dłuższych trasach

Raz na jakiś czas w mediach można usłyszeć, iż kolejny śmiałek podjął wyzwanie by przebyć …