Styl Vintage to styl szczególny – zarówno w modzie jak i w urządzaniu wnętrz. Polega na zaczerpnięciu pomysłów, jak i przedmiotów z innych epok. Wbrew pozorom, w vintage nie lubują się osoby starszego pokolenia. Coraz częściej po „starocie” sięgają ludzie młodzi, świadomi swojej tożsamości. Na co postawić w stylu vintage? Łączyć retro z nowoczesnością czy skupić się na samych „starociach” lub postarzaniu?

Popularne elementy w stylu vintage

„Postarzona” podłoga – podłogi w ogóle są ważnym elementem wykończenia wnętrz. To one nadają przestrzeni i charakteru wnętrzom. Postarzona podłoga drewniana jest jednym z tych elementów vintage, które swobodnie można łączyć z innymi stylami, np. stylem nowoczesnym. Podłogę w stylu retro uzyskuje się z pomocą tzw. szczotkowania. Jest to nic innego jak „niszczenie” podłogi, tworzeniu w niej małych zarysowań i wgłębień. Szczotkowanie może być fabryczne lub ręczne. Wyszczotkowana podłoga ma swój niepowtarzalny styl i charakter.

Meble – to chyba najważniejszy element stylu vintage. Najlepiej, gdy meble są stare, ale niekoniecznie muszą to być antyki. Zabawnie zaaranżowana, znienawidzona przez wielu PRL-owska meblościanka także może być vintage. Charakteru retro dodadzą też meble: stare kanapy i fotele, obłożoną staroświeckim aksamitem lub kredens, który stał w mieszkaniu niejednej z naszych babć.

Dodatki – kolejny istotny element stylu vintage. Dodatki retro dodają pomieszczeniu tej „duszy” o którą chodzi wszystkim miłośnikom tego stylu. Może to być cokolwiek: lampa, zegar, zastawa stołowa, wazon, „szkło” w meblościance, zdjęcie przedstawiające ślub dziadków, stara maszyna do szycia, płyty do adaptera lub sam adapter. Wszystko zależy od naszej inwencji i od tego, co uda nam się znaleźć na babcinych strychach.

  • Zasady projektowania wnętrza według Feng Shui

    Co raz częściej projektując mieszkanie stosujemy się do wytycznych Feng Shui. Mam tu na my…
Pokaż więcej powiązanych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Mieszkanie
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Parkowanie równoległe

Sposób parkowania równoległego pozostaje jednym z najczęstszych problemów wśród początkują…