Artykuły sponsorowaneDom i ogródTechnologie

Nowoczesny dom z bali

Dom z bali – jego zapach i przytulność są wpisane w naszą ludzką przeszłość i kojarzą się z bezpieczeństwem i ciepłem. Mieszkańcy zimnych betonowych bloków mogą o przeprowadzce do takiego domu śnić po nocach. Drewniane domy z bali, choć dość rzadko, buduje się nadal. Dla chcących zrealizować takie marzenie przedstawię w skrócie zalety i wady budowy i eksploatacji domu z bali.

Zalety:

– duża dostępność materiału,

– szybkość budowy,

– trwałość,

– wysoka izolacyjność, szybkość nagrzewania wnętrz i dźwiękoszczelność (przy grubych balach nie jest wymagane dodatkowe ocieplenie),

– utrzymywanie się we wnętrzu naturalnego i zdrowego poziomu wilgoci,

– specyficzna estetyka.

Wady:

– koszt większy od budynków murowanych,

– niszczenie pod wpływem warunków pogodowych, grzybów, pleśni i owadów,

– łatwopalność i wynikające z niej wyższe koszty ubezpieczenia,

– domy takie nie pasują do każdego otoczenia architektonicznego.

Z bali buduje się domy całoroczne i letniskowe. Najczęściej stosuje się sosnę, świerk i jodłę.

Wszystko zaczyna się od projektu. Najprościej i najtaniej skorzystać z oferty gotowych projektów. Najpopularniejsze są domy z bali w stylu wiejskiego domu, dworku lub szeroko pojętym – górskim. Projekty domów Bielsko. Już w zakresie wyboru profilu i ewentualnej warstwy izolacyjnej ścian z bali istnieje wiele różnorodnych możliwości. Budowę wykonują cieśle, których specjalistyczne umiejętności zmuszają niekiedy do migrowania od budowy do budowy, po znacznych obszarach kraju.

Dom z bali można zbudować w dwóch wariantach:

– w konstrukcji wieńcowej,

– w konstrukcji sumikowo-łątkowej.

Aby drewno użyte do budowy domu było trwałe, przygotowane do budowy elementy impregnuje się ciśnieniowo lub w impregnacie moczy. Obok nowoczesnych impregnatów chemicznych, nadal stosuje się tradycyjne metody konserwowania drewna woskami i olejami, a także szarym mydłem. Domy budowane z użyciem starego typu impregnatów uchodzą za najzdrowsze. Istotna jest także wilgotność drewna. Tu możliwości jest więcej, ale dobry wynik zależny jest od ekipy budowlanej i jej mistrzostwa w ciesielstwie. W przypadku domów z bali dobre rzemiosło odgrywa bowiem kluczową rolę.