Negatywny wpływ alkoholu na ciążę

0
303

Według wielu danych dostępnych w literaturze naukowej alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną używką. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jego spożycie w Polsce znacznie wzrosło. Średnia ilość wypijanego alkoholu na jednego mieszkańca pięć lat temu wyniosła 6,662, a w poprzednim roku — 9,581 (chodzi o 100% alkohol).

Spożycie alkoholu jest opisywane jako ilość wypitego alkoholu w gramach lub porcja standardowa. W Europie porcja taka zawiera 10 g czystego alkoholu, co odpowiada 25 ml wódki lub innego destylowanego alkoholu, 100 ml wina, 330 ml piwa. Mimo że picie alkoholu jest bardziej powszechne wśród mężczyzn, to spożywanie go przez kobiety wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia niekorzystnych następstw. Szczególną grupę stanowią kobiety będące w ciąży, ponieważ spożywany przez nie alkohol działa toksycznie nie tylko na ich organizm, ale także na rozwijający się płód.

Wyniki badań przeprowadzonych w 2009 roku, wykazały, że Polacy są przekonani o szkodliwym wpływie alkoholu na rozwijający się płód. Jednocześnie istnieje przeświadczenie, że spożywanie niewielkich ilości czerwonego wina może mieć dobroczynny wpływ na przyszłe matki. W opinii części kobiet lampka czerwonego wina nie szkodzi. Tymczasem nie ma napoju alkoholowego, który wypity przez kobietę w ciąży byłby bezpieczny dla płodu. W przypadku kobiet w ciąży każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu, z łatwością przenika przez łożysko. Wychodzi więc na to, że niezbędna jest w kraju powszechna edukacja na temat szkodliwości alkoholu na kobiety w ciąży, a przede wszystkim na sam płód. Należy obalić krążące w internecie mity i we właściwy sposób przekonać przyszłe matki do prawidłowego zachowania.

  • Wesela i alkohol

    Bardzo rzadko spotyka się wesela, na których alkohol nie występuje. Jest to jedna z ważnie…
  • Czy telewizor psuje wzrok?

    Któż nie spotkał się z hasłami typu „nie siedź tak blisko telewizora, bo sobie wzrok zepsu…
  • Czy warto grać w piłkę nożną? Sport dla zdrowia

    W dobie zagrożeń jakie niesie ze sobą współczesna cywilizacja szczególne znaczenie dla pra…
Pokaż więcej powiązanych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Edukacja
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Domki letniskowe i całoroczne – z czego budować?

Wychodząc poza konwencjonalne projekty warto pomyśleć o stworzeniu nowoczesnego domu. Jedn…