Medycyna spersonalizowana – techniki ratujące świat

0
371

Diagnostyka to dopiero pierwsza bitwa, w której zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego pomogą być może przechylić szalę zwycięstwa na stronę ludzkości. Zaawansowane techniki obliczeniowe są bardzo pomocne również w przypadku samych metod leczenia. Medycyna precyzyjna to medycyna charakteryzująca się niezwykle zindywidualizowanym podejściem do pacjenta. Jak bardzo zindywidualizowanym? Do poziomu genomu jednego człowieka. Kiedy 20 lat temu udało się zsekwencjonować pierwszy ludzki genom, operacja ta – wymagająca dużej mocy obliczeniowej – zajęła 13 lat i kosztowała ok. 3 miliardów dolarów. Dziś analogiczny proces zajmuje jedną dobę. a jego koszt jest już niższy od 1000 dolarów.

Na medycynę precyzyjną wykorzystującą zaawansowane techniki obliczeniowe zdecydował się Bryce Olson. W wieku 44 lat u Olsona wykryto nowotwór prostaty. Lekarze byli zadziwieni szybkością rozwoju złośliwej tkanki i zakładali, że pacjent nie przeżyje dłużej niż 21 miesięcy Bryce Olson miał gdzieś opinie medyków, postawił na medycynę precyzyjną opartą na spersonalizowanych badaniach molekularnych N;e bał się komputerów ani nowoczesnej technologii – miał z nią dostatecznie dużo do czynienia w miejscu pracy. Piastujący stanowisko Global Marketing Director w firmie Intel, Olson zignorował metody leczenia opracowane dziesiątki lat temu i zgłosił się do Knight Cancer Institu-te działającego przy Oregon Health & Science University. Okazało się, że nowotwór Olsona był specyficzny i korzystał z komórkowej ścieżki sygnałowej, do której tradycyjne metody leczenia… nawet nie dotarły – oznaczało to, że tradycyjna chemioterapia i inne metody prędzej zabiłyby pacjenta, niż go uratowały. Uratował go lek doskonale dobrany do jego guza.

Żaden taki przypadek, kiedy udaje się zastosować bardzo precyzyjny lek oddziałujący na specyficzne ścieżki komunikacji pomiędzy komórkami nowotworu, nie znika, lecz jego opis jest przesyłany dó specjalnej chmury danych – Collaborative Cancer Cloud. To wspólna inicjatywa Intela i Knight Cancer Institute. Dzięki temu rozwiązaniu placówki medyczne mogą udostępniać dane dotyczące genomu czy obrazowania oraz wyniki badań klinicznych. Gromadzenie i przetwarzanie tych danych stanowi nietrywialne zadanie – pojedynczy genom to bardzo duża porcja danych. Dr Brian Druker, dyrektor Knight Cancer Institute, dysponuje już w swoim instytucie tysiącami genomów raka, ale przyznaje, że dopiero dysponowanie milionami genomów zwiększy szanse człowieka z walce z nowotworami.

Pokaż więcej powiązanych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Zdrowie
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Parkowanie równoległe

Sposób parkowania równoległego pozostaje jednym z najczęstszych problemów wśród początkują…