Koszulki z nadrukiem patriotycznym – hit czy kit?

0
29

W przypadku odzieży patriotycznej niezwykle ważna jest symbolika. Odzież patriotyczna rządzi się swoimi prawami. Można śmiało stwierdzić, iż wyróżnia się na tle znanej nam dotychczas odzieży. Jej charakterystyczne motywy patriotyczne są odbierane różnie. Dla jednych noszenie odzieży patriotycznej wiąże się ze swojego rodzaju buntem. Jeszcze inni chcą być modni. Dla wielu jest to kwestia osobista, związana na przykład z historią rodziny. Sporo ludzi traktuje symbolikę patriotyczną z szacunkiem. Istnieje też spora grupa, dla której odzież patriotyczna niewiele znaczy. Niezależnie od tego z jakich powodów nosimy odzież patriotyczną, warto znać symbolikę tego, co na siebie wkładamy. Nieroztropnym wydaje się noszenie czegoś, czego znaczenia nie znamy. Zapytani na ulicy np. o symbolikę czy historię popularnej kotwicy, a więc Polski Walczącej, warto znać odpowiedź. Jest to wiedza powszechna, którą każdy z nas powinien przyswoić jeszcze w szkole. Wracając do odzieży patriotycznej – można śmiało stwierdzić, że współczesna odzież patriotyczna nie zawsze wiąże się z szeroko pojętym patriotyzmem.

Wiele motywów patriotycznych uwzględnia symbol trupiej czaszki. Jest jednak szczególny rodzaj czaszki, której nie można pomylić z żadnym innym motywem – Totenkopf. Totenkopf to nic innego jak trupia główka. Całość przedstawia ludzką czaszkę z umieszczonymi zań piszczelami. Symbol ten winien kojarzyć się nam z niemieckimi oddziałami SS oraz Waffen-SS. Najwyżsi rangą żołnierze, głównie oficerowie SS nosili Totenkopf na czapkach czy kołnierzach. Uwaga! Symbol ten był również wykorzystywany przez Polaków. Jeszcze przed II wojną światową stosowały go polskie oddziały np. Dywizjon Jazdy Ochotniczej „Huzarzy Śmierci”.

Odzież patriotyczna to niezwykle szerokie zagadnienie. Nie sposób opisać wszystkich przodujących w jej przypadków symboli i motywów. Warto jednak posiadać umiejętność odróżniania tego, co rzeczywiście wiąże się z patriotyzmem od symboli historycznych nawiązujących do zagłady, śmierci czy okrucieństwa.

Pokaż więcej powiązanych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
  • Czy moda jest dobrym biznesem?

    Często otrzymuję takie pytanie od znajomych i zupełnie obcych ludzi, że sama zaczynam się …
  • Wielkanoc 2018 w cenie ubiegłorocznej

    W tym roku wielkanocny koszyk zakupów spożywczych może być o 2-3 proc., czyli o 14 zł droż…
  • Zazdrośni galernicy

    Dzieła sztuki, choć mają swoją bieżącą cenę, są ponadczasową formą inwestycji. 0 ich warto…
Pokaż więcej w Różne
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Zrekompensują niedobory – suplementy diety

Obecne czasy nie sprzyjają dostarczaniu odpowiednich substancji odżywczych dla organizmu. …