Helsinki miastem przyjaznym dla rowerzystów

0
326

Stolica Finlandii może szczycić się dużym odsetkiem rowerzystów na ulicach. Nic dziwnego, skoro jest wśród 20 najbardziej przyjaznych miast świata dla rowerzystów. Niemal cały teren Helsinek jest przystosowany do jazdy na dwóch kółkach. Na rowerze można tam dotrzeć niemal do każdego miejsca w mieście, ponieważ znajduje się tam 1200 km specjalnych ścieżek.

Funkcjonuje tam system rowerów miejskich, których do dyspozycji jest 1400 sztuk. Oficjalnie jest nakaz poruszania się na rowerze w kasku, jednakże policja nie kara za jego brak, a jedynie pilnuje, aby rowerzyści użytkowali ścieżki zgodnie z kierunkiem jazdy.

Wiele tras rowerowych jest usytuowanych w lasach i parkach. W samym środku Helsinek znajduje się park centralny. Ma on powierzchnię 700ha. Jego górną granicą jest rzeka Vantaa. Jest to bardzo urokliwe miejsce z wodospadem, gdzie w okolicy można spotkać wiele zwierząt. Południową granicą jest Stadion Olimpijski z wieżą widokową, z której można podziwiać panoramę miasta.

Według Indeksu Kopenhaskiego stolica Finlandii jest na 18. miejscu na świecie pod względem udogodnień dla rowerzystów. Sam teren jest stosunkowo urozmaicony, ponieważ teren nad zatoką fińską jest płaski, jednakże oddalając się od morza staje się on coraz bardziej pofałdowany i skalisty.

 

Pokaż więcej powiązanych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
  • Samotne rejsy na dłuższych trasach

    Raz na jakiś czas w mediach można usłyszeć, iż kolejny śmiałek podjął wyzwanie by przebyć …
  • Turystyka kulinarna

    Bardzo często urlopowicze lecą na wczasy, by odpocząć, zwiedzić ciekawy region, zgłębić ic…
  • Turystyka kulturalna

    Turystyka kulturalna to przemieszczanie się osób z miejsc ich stałego zamieszkania do miej…
Pokaż więcej w Turystyka
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Parkowanie równoległe

Sposób parkowania równoległego pozostaje jednym z najczęstszych problemów wśród początkują…