Czy warto grać w piłkę nożną? Sport dla zdrowia

1
712

W dobie zagrożeń jakie niesie ze sobą współczesna cywilizacja szczególne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania człowieka ma aktywność sportowa. Rozwój fizyczny ma pozytywny wpływ na życie codzienne. Wykorzystywanym środkiem, mogą być zajęcia rekreacyjno-sportowe, realizowane w czasie wolnym. Niektóre, jeśli spełniają oczekiwania uczestników stają się dla nich atrakcyjną formą wypoczynku po pracy, nauce.

Warto pochylić się nad grą w piłkę nożną w kontekście formy rekreacji ruchowej. Najważniejsze motywy gry w piłkę to: poprawa kondycji oraz chęć spędzenia czasu z przyjaciółmi. Największymi przeszkodami, w ocenie osób pracujących to brak wolnego czasu oraz zmęczenie po pracy, a wśród uczących się – brak motywacji oraz brak zorganizowanej grupy do gry.

Człowiek współczesny coraz częściej ma problemy w przystosowaniu się do otaczającego świata, odczuwa brak kontaktu z przyrodą, bliskich i nieformalnych relacji z innymi ludźmi, a przede wszystkim odpowiedniej dawki ruchu. Siedzący tryb życia ogranicza aktywność fizyczną, w wyniku czego staje się zagrożeniem dla zdrowia. Należy uświadomić sobie, że rekreacyjna aktywność ruchowa to konieczność życiowa. Ruch w odpowiedniej dawce i pożądanej formie może być realizowany w czasie wolnym jako rekreacja ruchowa – sport dla wszystkich.

Zgodnie z założeniami rekreacji ruchowej gra rekreacyjna w piłkę nożną może być traktowana: autotelicznie – dla spełnienia własnych zainteresowań, samorealizacji, jak też instrumentalnie, jako środek dbałości o zdrowie, sylwetkę, sprawność, kondycję fizyczną. W jednym i drugim przypadku stając się dla uczestników atrakcyjną formą wypoczynku po pracy, czy nauce. Udział w tego typu zajęciach oprócz przyjemności i korzyści zdrowotnych daje możliwość sprawdzenia posiadanych umiejętności, wymiany doświadczeń, a nawet doskonalenia techniki. Walorami piłki nożnej w działalności rekreacyjnej to: poprawa zdrowia, tani sprzęt, rozrywka i charakter społeczny.

 • Czy telewizor psuje wzrok?

  Któż nie spotkał się z hasłami typu „nie siedź tak blisko telewizora, bo sobie wzrok zepsu…
 • Wpływ muzyki na zdrowie

  Wpływem muzyki na zdrowie człowieka zajmuje się muzykoterapia. Jest to dziedzina stosunkow…
 • Negatywny wpływ alkoholu na ciążę

  Według wielu danych dostępnych w literaturze naukowej alkohol jest najbardziej rozpowszech…
Pokaż więcej powiązanych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Sport

Komentarz

 1. John Doe

  9 lutego 2016 at 00:32

  Time and noise are the thief’s worst enemy.

Zobacz także

Parkowanie równoległe

Sposób parkowania równoległego pozostaje jednym z najczęstszych problemów wśród początkują…