Czy telewizor psuje wzrok?

0
125

Któż nie spotkał się z hasłami typu „nie siedź tak blisko telewizora, bo sobie wzrok zepsujesz”? Jednak warto sobie zadać pytanie, jak to naprawdę jest z tym wpływem telewizora na nasz wzrok?

Badania wykazują, że nie ma różnicy między tym czy z bliska oglądamy telewizję, szafę lub ścianę. Jak to możliwe? Telewizor nie emituje żadnego dodatkowego promieniowania, które istotnie wpływałoby na nasz organizm. Takie oglądanie nie szkodzi również oczom, choć w naturalny sposób mogą je zmęczyć i doprowadzić do łzawienia. Jednak wystarczy robić sobie przerwy podczas oglądania i wszystko powinno być w porządku. Problemem podczas oglądania telewizji jest to, że tą czynnością zastępujemy inne aktywności fizyczne, co na pewno źle wpływa na nasz organizm.

Skoro wyjaśniliśmy sobie, że niewiele z prawdą ma stwierdzenie, że oglądanie telewizji z bliska wpływa negatywnie na nasz wzrok, to warto sobie również wytłumaczyć źródło tego mitu. Swoją genezę ma już w 1967 roku, kiedy to jedna z firm elektronicznych wypuściła na rynek wadliwe telewizory. Okazało się, że emitowały one nawet do 100 tys. razy więcej promieniowania niż dopuszczalne normy. Zgodnie ze wszelkimi procedurami, wszystkie modele wycofano z rynku, jednakże obawy wśród ludzi zostały. O ile stare kineskopy jakieś promieniowanie wytwarzały, to zabezpieczenia je od razu niwelowały. Specjaliści z Serwis RTV Bydgoszcz potwierdzają, że modele LCD nie emitują już żadnego dodatkowego promieniowania.

Pokaż więcej powiązanych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
  • Gry komputerowe mogą być całkiem opłacalne.

    Choć gry komputerowe to głównie hobby wielu ludzi, okazuje się, że może ono być całkiem op…
  • Link Juice

    Mianem Link Juice określa się moc z jaką strona linkująca przekazuje stronie linkowanej. W…
  • Kilka porad dotyczących webwritingu

    Z pozoru to samo, jednakże pisanie tekstów w tradycyjny sposób znacznie różni się od od ty…
Pokaż więcej w Technologie
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Zrekompensują niedobory – suplementy diety

Obecne czasy nie sprzyjają dostarczaniu odpowiednich substancji odżywczych dla organizmu. …