Bangkok, świątynie i tajskie jedzenie

0
343

Ten położony w południowo-wschodniej Azji kraj, graniczy z Laosem, Kambodżą, Malezją i Birmą. Nizinne tereny Tajlandii przecinają pasma górskie i tropikalne lasy. Tajlandia wraz ze swoją stolicą Bangkokiem– wielką, tętniącą życiem metropolią oraz rajskimi plażami i nieziemską przyrodą, wydaje się być wymarzonym miejscem na odpoczynek. Tu także poznamy zupełnie inny styl życia, jak chociażby codzienność buddyjskiego mnicha. Wyprawę po Tajlandii koniecznie trzeba zacząć od stolicy.

Na samym początku, każdego podróżnika z pewnością zainteresują ogólne informacje dotyczące specyfiki największego miasta położonego na Półwyspie Indochińskim: „Miasta Aniołów” czy też „Wiecznego Klejnotu”. Tak w wolnym tłumaczeniu można przełożyć oryginalną nazwę miasta na język polski. Bangkok, położony nad rzeką Menam, stał się stolicą całego Syjamu w 1782 roku. Początki miasta wiążą się z założeniem na tych terenach ośrodka wojskowego. Dzisiaj Bangkok jest prężnie rozwijającym się centrum gospodarczym, jednym z największych portów morskich i miejscem odwiedzanym przez niezliczone ilości turystów. Tajlandia ma wiele atrakcji, ale przyciąga ludzi przede wszystkim swoją egzotyką i przepyszną kuchnią tajską. Cała kuchnia azjatycka jest niezwykle aromatyczna i specyficzna, jednakże ta pochodząca z Tajlandii ma swój specjalny charakter i spora pikanterię. Oczywiście tajskie potrawy można znaleźć w Polsce, np. w Poznaniu można sprawdzić Gdzie zjeść Poznań.

Oprócz popularnych i najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych, jak np. Muzeum Narodowe, spragnieni wrażeń obcokrajowcy, którzy chcą bliżej poznać kulturę, historię oraz atmosferę miasta, udają się na ulicę Na Phra Lan, która znajduje się w Rattanakosin (Stare Królewskie Miasto). Tam właśnie znajduje się chyba największy skarb Bangkoku i charakterystyczny element architektury miasta – Wielki Pałac, położony na dużej, sztucznej wyspie utworzonej na zakolu rzeki oraz świątynie tworzące cały kompleks.

Najważniejszą z nich i pierwszą od której warto zacząć podróż jest Świątynia Szmaragdowego Buddy (Wat Phra Kaeo). Mieści się ona po prawej stronie Wielkiego Pałacu, a jednego wejścia do niej strzegą ogromne, aż sześciometrowe figury demonów pochodzących z tajlandzkiej wersji Ramayany, w dużym stopniu napisanej i tworzonej pod okiem króla – Ramy I. W tej świątyni mieści się najsłynniejszy posążek Buddy. Wbrew pozorom, figurka nie jest wykonana ze szmaragdów, lecz z jadeitu, który ma podobny odcień do tego najszlachetniejszego minerału. Posążek umieszczony jest w gablocie przy ołtarzu.

Interesującym faktem jest to, że ubiór Buddy jest zawsze dostosowany do tego, jaka z trzech pór roku obecnie występuje (gorąca, chłodna lub mokra). Historia figurki rozpoczyna się przypuszczalnie na Cejlonie, gdzie najprawdopodobniej została ona wykonana. Wskazuje na to miejsce odnalezienia posążku na początku XV wieku w Chiang Rai. Dla buddystów świątynia ta ma szczególne znaczenie, jest popularnym miejscem pielgrzymek i duchowego wyciszenia.

  • Turystyka kulinarna

    Bardzo często urlopowicze lecą na wczasy, by odpocząć, zwiedzić ciekawy region, zgłębić ic…
  • Zachowanie turystyczne

    Zjawisko przestrzennego zachowania ludzi stanowi istotny składnik przedmiotu geografii spo…
Pokaż więcej powiązanych artykułów
Pokaż więcej od Redaktor
Pokaż więcej w Różne
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Parkowanie równoległe

Sposób parkowania równoległego pozostaje jednym z najczęstszych problemów wśród początkują…