Czym są aminokwasy BCAA?

Ludzki organizm potrzebuje do funkcjonowania zestawu 20 aminokwasów, z czego 9 to tak zwane aminokwasy egzogenne, co oznacza, że muszą być dostarczone z pożywieniem. Trzy z tych niezbędnych aminokwasów to aminokwasy BCAA, czyli branched chain amino acids – aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. W skład BCAA wchodzą: leucyna, izoleucyna i walina.

BCAA wspomagają przyrost masy mięśniowej i nie tylko

Oprócz tego, że BCAA, tak jak inne aminokwasy, są elementami białek, mają one też wpływ na niektóre szlaki sygnalizacyjne. W badaniach udowodniowo, że walina, izoleucyna, a zwłaszcza leucyna przyczyniają się do nasilenia budowy mięśni. Ponadto sportowcy, którzy otrzymywali suplementację BCAA zgłaszali mniejsze zmęczenie i ból po ćwiczeniach. Jest to uzasadnione tym, że większy poziom BCAA we krwi mniejsza poziom tryptofanu, innego egzogennego aminokwasu, który w mózgu przekształcany jest do serotoniny, mediatora, który odpowiada między innymi za uczucie senności i zmęczenia. Także BCAA wywierają po pierwsze wiele pozytywnych efektów na pracę i budowę mięśni, a przez to rzeźbę sylwetki.

Inne efekty BCAA

Rozbudowa mięśni to jednak nie jedyna rola jaką BCAA pełnią w organiźmie człowieka. Walina, leucyna i izoleucyna są składnikiem szeregu innych białek, np: albumin. Albuminy to białka krwi produkowane w wątrobie. Odpowiadają one za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi (ich niedobór będzie przyczyną obrzęków), transport szeregu leków i hormonów, kwasów tłuszczowych i witamin. Poza tym leucyna sprzyja utracie tkanki tłuszczowej, gdyż pobudza ją do metabolizmu tłuszczów i czerpania energii z nich zamiast z białek mięśni.

Efekty uboczne BCAA

Według badań, odpowiednio stosowane suplementy BCAA nie stanowią żadnego ryzyka. Najlepiej swoją rolę aminokwasy rozgałęzione spełniaja, gdy organizm ma dostarczone wszystkie niezbędnę aminokwasy.

Pokaż więcej powiązanych artykułów
  • W magazynie bez wózka ani rusz!

    Praca w magazynie stała się dużo łatwiejsza, odkąd upowszechniło się użycie wózków magazyn…
  • Lampy do domowego biura

    Rozumiecie, że tego tematu nie można traktować ani przez moment po macoszemu? Dlaczego war…
  • Nowoczesny dom z bali

    Dom z bali – jego zapach i przytulność są wpisane w naszą ludzką przeszłość i kojarzą się …
Pokaż więcej od Redaktor1
Pokaż więcej w Sport
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

W magazynie bez wózka ani rusz!

Praca w magazynie stała się dużo łatwiejsza, odkąd upowszechniło się użycie wózków magazyn…