Czym są aminokwasy BCAA?

Ludzki organizm potrzebuje do funkcjonowania zestawu 20 aminokwasów, z czego 9 to tak zwane aminokwasy egzogenne, co oznacza, że muszą być dostarczone z pożywieniem. Trzy z tych niezbędnych aminokwasów to aminokwasy BCAA, czyli branched chain amino acids – aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach bocznych. W skład BCAA wchodzą: leucyna, izoleucyna i walina.

BCAA wspomagają przyrost masy mięśniowej i nie tylko

Oprócz tego, że BCAA, tak jak inne aminokwasy, są elementami białek, mają one też wpływ na niektóre szlaki sygnalizacyjne. W badaniach udowodniowo, że walina, izoleucyna, a zwłaszcza leucyna przyczyniają się do nasilenia budowy mięśni. Ponadto sportowcy, którzy otrzymywali suplementację BCAA zgłaszali mniejsze zmęczenie i ból po ćwiczeniach. Jest to uzasadnione tym, że większy poziom BCAA we krwi mniejsza poziom tryptofanu, innego egzogennego aminokwasu, który w mózgu przekształcany jest do serotoniny, mediatora, który odpowiada między innymi za uczucie senności i zmęczenia. Także BCAA wywierają po pierwsze wiele pozytywnych efektów na pracę i budowę mięśni, a przez to rzeźbę sylwetki.

Inne efekty BCAA

Rozbudowa mięśni to jednak nie jedyna rola jaką BCAA pełnią w organiźmie człowieka. Walina, leucyna i izoleucyna są składnikiem szeregu innych białek, np: albumin. Albuminy to białka krwi produkowane w wątrobie. Odpowiadają one za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi (ich niedobór będzie przyczyną obrzęków), transport szeregu leków i hormonów, kwasów tłuszczowych i witamin. Poza tym leucyna sprzyja utracie tkanki tłuszczowej, gdyż pobudza ją do metabolizmu tłuszczów i czerpania energii z nich zamiast z białek mięśni.

Efekty uboczne BCAA

Według badań, odpowiednio stosowane suplementy BCAA nie stanowią żadnego ryzyka. Najlepiej swoją rolę aminokwasy rozgałęzione spełniaja, gdy organizm ma dostarczone wszystkie niezbędnę aminokwasy.

 • Nowoczesny dom z bali

  Dom z bali – jego zapach i przytulność są wpisane w naszą ludzką przeszłość i kojarzą się …
 • Domki letniskowe i całoroczne – z czego budować?

  Wychodząc poza konwencjonalne projekty warto pomyśleć o stworzeniu nowoczesnego domu. Jedn…
 • Czym jest odczulanie?

  Często słyszymy, że ktoś z naszych znajomych, przyjaciół czy też członków naszych rodzin u…
Pokaż więcej powiązanych artykułów
 • Nowoczesny dom z bali

  Dom z bali – jego zapach i przytulność są wpisane w naszą ludzką przeszłość i kojarzą się …
Pokaż więcej od Redaktor1
Pokaż więcej w Sport
Komentowanie jest wyłączone.

Zobacz także

Nowoczesny dom z bali

Dom z bali – jego zapach i przytulność są wpisane w naszą ludzką przeszłość i kojarzą się …